tło

środa, 11 lutego 2015

Kurozwęki, Rytwiany, Beszowa, Pacanów

23.11.2014

Do Kurozwęk jedziemy z myślą o spojrzeniu w oczy bizonom, gdyż jest to jedyna w Polsce hodowla tych zwierząt.  Stado olbrzymów stoi na pastwisku I … no właśnie nic, tylko stoi. Taką przestrzeń mają, a nie chodzą, nie pasą się, zupełnie jakby były sztuczne. Czasem któryś zerknął ze znudzeniem w naszą stronę i kontynuował swoją medytację.


Kurozwęki

 Za to zagroda dzików  tętniła życiem! W końcu to akurat ich okres godowy. Gdy odyniec skończył swe bardzo absorbujące zajęcie, podszedł do nas zaprezentować swą potęgę. A samiczka w tym czasie zażywała kąpieli błotnych I drapała plecy o pniaczek. Podglądnęliśmy jeszcze świnki wietnamskie, osła, kozy I lamę.

Pałac w Kurozwękach

Sam pałac kryje z tyłu jakby drugą twarz. Surowe mury pokazują jego prawdziwą duszę z czasów, gdy był zamczyskiem. Zaś frontowa elewacja wita gości różową maską. Szkoda nam krótkiego dnia na zwiedzanie wnętrz pałacu, choć na pewno tam wrócimy.


Kurozwęki były niegdyś miasteczkiem.

W Rytwianach odnajdujemy fragment zamku, po trzykondygnacyjnej budowli został tylko narożnik. Obchodzimy ją w nieciekawym otoczeniu młodego trawnika I nowego chodnika, pewnie ma to stanowić coś w rodzaju parku. Bardziej intrygują nas opuszczone budynki pokaźnej gorzelni. Łezka się w oku kręci, gdy pomyślimy, że taka perełka polskiego przemysłu stoi zapomniana.
Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Zagłębiamy się w leśną drogę, która prowadzi do Pustelni Złotego Lasu. Kościół otaczają domki, w których niegdyś wiedli pustelnicze życie Kameduli. Dziś można zapłacić za pobyt w odosobnieniu I poczuć się chwilę jak zakonnicy, którzy spędzali życie na pracy, modlitwie, milczeniu I poście (nie jedli mięsa). Do środka prowadzi korytarz murów I  dwie bramy. Ogród w lecie na pewno ładnie wygląda I cieszy podniebienie, bo są w nim też grządki warzywno - ziołowe. W rozległym lesie odnajdujemy pomnikowe dęby I kaplicę.

Pomnik w Beszowej

Następny przystanek na trasie to również kościół. Wyróżnia się od innych tym, że boczna kaplica Aniołów Stróżów  w Beszowej jest w kompletnej ruinie. Kontrast do strzelistego, gotyckiego budynku, stanowi drewniana dzwonnica. Niestety nie udaje nam się wejść do środka.

Kościół w Beszowej z drewnianą dzwonnicą

Po drodze zahaczamy o Zborówek, gdzie jest najstarszy drewniany kościół w Polsce.  Obecnie pełni rolę prezbiterium, a nawy zostały dobudowane z cegły, co wygląda co najmniej dziwnie, a zasadzone wokół tuje ostatecznie powstrzymują mnie przed zrobieniem zdjęcia.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Na koniec wycieczki zostaje nam Pacanów, gdzie najważniejszą atrakcją jest Europejskie Centrum Bajki. Wstęp jest tylko ze wcześniejszą rezerwacją, więc zadowalamy się widokiem otaczającego ogrodu w jesiennych barwach czerwonych dereni, białych brzóz i kołyszących się żółtych traw. Na rynku tego niewielkiego miasteczka stoi pomnik Koziołka Matołka, jest także sklep na Kozim Rogu, dachy z namalowanymi kwiatami – dookoła czuć ducha bajki, a może cała ta wyprawa to tylko bajka?

Pacanów

4 komentarze:

 1. Nawet zwykły dach z papy można ożywić namalowanymi kwiatkami, zanim doczytałam, pomyślałam, że to kolorowe szmatki, którymi ktoś uszczelnił otwory w dachu:-) interesujący pomnik w Beszowej, a czasami marzy mi się takie odosobnienie, jak w pustelni, może nie modliłabym się zbyt gorliwie, ale czytałabym; pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet zwykły dach z papy można ożywić namalowanymi kwiatkami, zanim doczytałam, pomyślałam, że to kolorowe szmatki, którymi ktoś uszczelnił otwory w dachu:-) interesujący pomnik w Beszowej, a czasami marzy mi się takie odosobnienie, jak w pustelni, może nie modliłabym się zbyt gorliwie, ale czytałabym; pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mario masz warunki, żeby u siebie zrobić taką samotnię, tylko pewnie w domu jak to w domu zawsze się coś znajdzie do zrobienia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurozwęki i Pacanów odwiedziłem w ubiegłym roku. Europejskie Centrum Bajki - taki powrót do przeszłości :) Cudowne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...