tło

środa, 6 maja 2015

Dovedale i Ilam, Derbyshire

Dovedale to urocza dolina ciągnąca się przez 5 km wzdłuż rzeki Dove, która przecina łagodne wzgórza. Corocznie przyciąga miliony turystów, których natłok jest szczególnie przy początkowym odcinku, gdzie największą atrakcją są Stepping Stones - kamienie, po których można przejść w poprzek rzeki. 
Dalej drogi się rozchodzą - na lewo kamienista ścieżka prowadzi do dwóch jaskiń i ciekawych formacji skalnych. Groty były zamieszkane już 13 tys. lat temu, a ostatnio znaleziono w nich monety z okresu rzymskiego. Natomiast na prawo do Stepping Stones można wspiąć się na trawiasty szczyt z dalekimi widokami. Nie jest zbyt wysoki, około 300 metrów, ale wypiętrzając się z równiny sprawia wrażenie wyższego. To tutaj była moja pierwsza wycieczka po zimie spędzonej głównie w mieszkaniu, więc możecie sobie wyobrazić jak wspaniale było odetchnąć rozległą przestrzenią w namiastce gór.

Ilam
W pobliżu znajduje się śliczna wioska - Ilam - wkomponowana w falisty teren. 

Ilam
Na widok domków w stylu szwajcarskim piszczałam z zachwytu. Atrakcją jest tutaj dwór otoczony pięknym parkiem nad rzeką. 
2 komentarze:

  1. Dove, jak nazwa linii kosmetyków, a nawet nie wiem, co znaczy:-) taka zabudowa to gotowe plenery do filmów fantasy, baśni, itp, nawet krasnoludy mogą tam mieszkać; namiastka połonin, malownicze osady z jeszcze bardziej uroczymi domami ... chyba mogłabym tam mieszkać; pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mario - Dove znaczy gołąb, jest nawet w logo tej linii kosmetyków :) To prawda krajobraz trochę baśniowy, trochę jak połoniny, skoro lubisz takie klimaty to dobrze byś się tu czuła :) Pozdrawiam

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...