tło

poniedziałek, 12 października 2015

Słowackie cerkwie

Budzą nas o świcie dzwoneczki krów. Spokój porannego mycia zębów w rzece przerywa nam pojawienie się pasterza, który zastyga na nasz widok nieruchomo jak kij, który trzyma w ręce. Wymieniamy bezgłośnie zdziwione spojrzenia, by po chwili konsternacji wrócić do swoich przerwanych czynności.
Jeszcze po polskiej stronie

Nie ma potrzeby mówić wiele. Każde z nas przeżywa rozpoczynającą się wycieczkę na swój sposób. Tworzymy w głowie obraz kraju, do którego za chwilę wjedziemy, zastanawiamy się czym się różni od Polski. Ale czy to ma sens? Budowanie oczekiwań, stereotypów... Nasze myśli  znikają pomału jak zwiewna mgiełka z górskich dolin.
Granica polsko- słowacka jest niemal niezauważalna, gdyby nie znak informujący nas, że już ją przekroczyliśmy. Architektura nieznacznie różni się od naszej. Na przydrożnym krzyżu wisi masywnej postury Jezus przywiązany drutami.
Medzilaborce
Medzilaborce to miasteczko, gdzie współczesność wpycha się na siłę we wcale nie chcący ustąpić mu miejsca klimat peryferiów. Do głowy by mi nie przyszło, że to właśnie tutaj znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej  Andy'ego Warhola. Sławny artysta urodził się w USA i nigdy nie był na Słowacji, ale pretekstem stworzenia muzeum w tym miejscu stali się jego rodzice, którzy urodzili się 17 km od Medzilaborców. Temat ten nas nie za bardzo interesuje, więc pozostajemy w atmosferze okołecerkiewnej.
W planie mamy odwiedzić tylko część Słowacji pomiędzy polskim Łupkowem a Barwinkiem. Mimo niewielkiego obszaru, znajdziemy tu mnóstwo cerkwi i cerkiewek. Region ten nie ucierpiał we wojnach, aż tak jak nasza część Beskidów, dzięki czemu obiekty architektury sakralnej zachowały się niemal całkowicie.


Zarówno mapa jak i GPS zgodnie twierdzą, że polna droga, w którą właśnie skręcamy jest naprawdę przejezdna dla osobowego auta, mimo dziur i kolein. Podejmujemy więc wyzwanie przejechania jej, choć z każdym kilometrem wzrasta napięcie, czy aby na pewno nie trzeba będzie za chwilę zawrócić. Rozległe polany, las i wzgórza rekompensują nam wyboiste turbulencje.

Udaje nam się dotrzeć do miejscowości Krajne Cierno, gdzie są, aż dwie cerkwie.
Krajne Cierno
Krajne Cierno

Krajne Cierno
Obok cerkwi trwa budowa nowej świątyni, a uprzejmi robotnicy otwierają nam wnętrze. Niestety jest to jedyna słowacka cerkiew,  którą mamy możliwość zobaczenia w środku.

Krajne Cierno
Co krok napotykamy drewniane perełki w malowniczym otoczeniu gór.

Korejowce
Medvedie
Hunkovce

Bodruzal

Prikra

Po drodze ...
Niżny Komarnik
Wdrapaliśmy się na wzgórze, żeby ująć piękną scenerię w całości.
Niżny Komarnik
Vysny Komarnik
Zatrzymujemy się w barze przy ruchliwej drodze E371, by kupić za złotówki  zwykłą kawę po turecku, która okazuje się niesmacznie droga.
W przygranicznym Vysnym Komarniku znajduje się mauzoleum i cmentarz wojskowy jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej. Nad okolicą góruje wieża obserwacyjna, zamknięta w poniedziałki.

Do Polski wracamy mijając budynki dawnego przejścia granicznego w Barwinku. Czujemy wolność, mogąc się swobodnie przemieszczać, co jeszcze nie tak dawno nie było takie łatwe. Doceniamy czasy, w których żyjemy.9 komentarzy:

 1. Jakaż to wygoda, bez stresu przekraczać granice, bez podejrzliwych pograniczników, celników, szperania w bagażniku, szkoda tylko, że tyle nowych budynków na granicy niszczeje, zupełnie niewykorzystanych; bardzo lubimy tereny w stronę Bukowskych Vrchów, za Medzilaborcami w lewo; bardzo sympatyczna wycieczka, cerkiewki i tereny niezwykle urokliwe; pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo udana wycieczka, zarówno pod względem pogody, jak i wspaniałych widoków oraz wszystkich atrakcji, które zobaczyliście. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam drewnianą architekturę, wszelkie kościółki i cerkwie mają dla mnie najwięcej uroku :) piękna wycieczka..

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle urokliwe architektonicznie cerkiewki zagubione wśród bezdroży, barwnie i ciekawie napisany post. Pozwól, że zostanę u Ciebie na dłużej:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Te cerkiewki podobnie jak i po polskiej stronie prezentują różne style. Najbardziej przeze mnie lubiany styl - typ północno zachodni prezentują na zdjęciu cerkwie z Hunkoviec i Bodružala. Podobne mamy w cz. zachodniej polskiego Beskidu Niskiego.Pozostałe typy również występują u nas, ale ten polubiłem szczególnie. Miło popatrzeć na Twoją pracę.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Te cerkiewki podobnie jak i po polskiej stronie prezentują różne style. Najbardziej przeze mnie lubiany styl - typ północno zachodni prezentują na zdjęciu cerkwie z Hunkoviec i Bodružala. Podobne mamy w cz. zachodniej polskiego Beskidu Niskiego.Pozostałe typy również występują u nas, ale ten polubiłem szczególnie. Miło popatrzeć na Twoją pracę.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow ta cerkiew Niżny Komarnik cudowna :-)
  Super wpis jak zawsze !

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny blog i wspaniałe zdjęcia. Na każdym zdjęciu da się odczuć wielką wrażliwość autorki. Pozdrawiam cieplutko i również słonecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Co krok to cerkiew... i to w dobrym stanie... super. Zgadzam się, cieszmy się, że możemy bez problemu poznawać inne kultury.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...