tło

piątek, 24 kwietnia 2015

Denstone, Staffordshire

Między Ashbourne a Utoxetter, praktycznie każda mijana wioska ma ładny kościółek, pub i typowo angielską architekturę. Jedna z nich dostała nagrodę za najładniej utrzymaną miejscowość w Staffordshire - Denstone.

DenstonePrzystanek autobusowy w Denstone

Pobocza dróg w Denston obsadzone są krokusami, żonkilami i narcyzami, to dosyć popularny zwyczaj w Anglii.

The Tavern
W centrum wsi stoi XVII - wieczny pub, kiedyś nazwany Railway Tavern, bo obok niego biegła linia kolejowa. Podobnie jak ta w Ashbourne, została rozebrana i utworzono na jej miejscu ścieżkę idealną do jazdy rowerem lub konno.

Szlak biegnący z Denstone w miejscu dawnej linii kolejowej

Kościół w Denstone wyróżnia się fantazyjną wieżyczką jak w zamku.

Kościół w Denstone
Obok kościoła stoi niezamieszkany budynek, pewnie dawna plebania. Ogród przejął go we władanie: wścibski bluszcz wchodzi na okna, drzewo na tyłach powykręcało sie z nudów, a to z przodu próbuje zachować pozory przyzwoitości obsypując się delikatnie różowymi kwiatami.


Budynek obok kościoła w DenstoneW wiosce rozchodzi sie 'aromat' od krówek, obok których jest bardzo lubiany Tea Room, widocznie Anglikom wcale to nie przeszkadza. Z zewnątrz wygląda jak przedłużenie stajni, a w środku ma rustykalny wystrój. Zawsze załtoczona kawiarnia jest połączona z tzw. farm shopem, czyli sklepem z wyrobami od lokalnych rolników. Nie brakuje też akcesoriów w stylu angielskiej wsi.
 
Denstone Hall - Farm Shop & Cafe

Quixhill Gates
W tej małej miejscowości znajduje się bardzo prestiżowy college. Został założony w XIX wieku przez społecznika Woodard'a w myśl idei szerzenia edukacji wsród biedniejszych warstw społecznych. Trzeba przyznać, że miał rozmach... Budynek collegu wygląda jak wielki kościół. Ogród wokół jest zadbany na kancik, co najmniej jak w pałacu, a boiska i pola golfowe wyczesane jak na światowe zawody.

Denstone College


Co ciekawe, w czase II wojny teren wokół szkoły był wykorzystany jako grządki warzywne. 

Denstone College

Przez Denstone wiedzie długodystansowy szlak pieszy Staffordshire Way. Przeszłam go tylko kawałek, ale zapowiada się naprawdę nieźle. Najpierw zagłębiłam się w lasek z fantazyjnie wygiętymi drzewami i kwitnącym runem wzdłuż strumienia, który otworzył się na szerokie pastwiska z widokiem na Weaver Hills. 
Czosnek niedzwiedzi w lesie kolo Denstone

Można tę drogą dojść do Alton Towers, gdzie jest bardzo popularny park rozrywki. Wesołe miasteczko mnie nie interesuje, ale wokół rozpozciera się las z rzeką i jeziorem, a także ruiny opactwa i zamek. Może następnym razem tam dotrę...

Widok ze Staffordshire Way niedaleko Denstone

1 komentarz:

  1. wioska jak malowana, testowałam lokalny pub, klimatycznie I z charakterem :-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...