tło

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Płaskowyż Tarnogrodzki - Huta Różaniecka, Żuków, Nowe Sioło, Dachnów, Stare Oleszyce

Krajobraz robi się coraz bardziej równinny, bo opuszczamy Roztocze, a przed nami Płaskowyż Tarnogrodzki. Tym razem skupiamy się na pozostałościach historii, a nie osobliwościach przyrodniczych, dlatego zmierzamy do ruin cerkwi św. Mikołaja w Hucie Różanieckiej. Jasne mury  z wapieni i piaskowców odbijają światło na tle brązu zaoranych pól. 

Ruiny cerkwi św. Mikołaja w Hucie Różanieckiej
Nie ma już osób, które stawiałyby donice z chryzantemami na starych grobach, ale cemantarz zadbał sam o siebie i kwiaty rozsiały się same, niemal przysłaniając niskie krzyże.

Ruiny cerkwi św. Mikołaja w Hucie Różanieckiej
Zaciekawiła mnie informacja o tym, że co miesiąc i w święta, w cerkwi odprawiano również mszę katolicką. Widocznie ówczesna mieszanka narodowościowa potrafiła żyć ze sobą w zgodzie.

Ruiny cerkwi św. Mikołaja w Hucie Różanieckiej
Cerkiew jak i cała wioska została zniszczona przez Niemców, jako kara za pomoc partyzantom. 


Przechadzamy się kawałek w stronę odsłonietęj ściany skalnej i wydłubuję z nich muszelki, zapewne sprzed milionów lat!

Stawy w Rudzie Różanieckiej

Przy drodze mijamy duże stawy w Rudzie Różanieckiej. Nad jednym z nich ulokował się stylowy ośrodek wypoczynkowy. 

Cerkiew w Kowalówce

Cerkiew w Kowalówce
Przy cerkwi w Kowalówce, popołudniowe słońce miło nas ogrzewa resztką jesiennej siły.

Ruiny dworu w Nowym Siole
Wiekowy dwór obronny w Nowym Siole został odbudowany po wojnie, a w ruinę zaczął popadać dosyć niedawno, bo w latach 70. Ryzykujemy wejście do środka, zastanawiając się, jaką funkcję pełniły poszczególne pomieszczenia, patrząc ze smutkiem na zaniedbany park.


W tle cerkiew w Nowym Siole
Mijamy kolejne stawy, a zza kołyszących się trzcin widać już dawną cerkiew Proroka Eliasza w Nowym Siole, przekształconą na kościół katolicki. Trzciny rozświetlone pomaranczowymi promieniami, rzucają coraz dłuższe cienie przypominając, że czas konczyc tą wyprawę, ale zostało nam jeszcze kilka miejsc.  

Cerkiew w Dachnowie

Cerkiew w Dachnowie

W nieużytkowanej cerkwi w Dachnowie mamy szczęście, bo robotnicy wpuścili nas do środka. Kolorowe szybki igrały słońcem tworząc radosną tęcze na opuszczonych ścianach. 

Opuszczona cerkiew w Starych Oleszycach
Ruiny cerkwi w Starych Oleszycach są dosyć znane, a w internecie jest mnóstwo pięknych zdjęć, bo to wyjatkowo fotogeniczny obiekt. 

Opuszczona cerkiew w Starych Oleszycach
Gra swiatła, polichromia w całkiem dobrym stanie, drewniane rzeźbienia i to wrażenie pustki... Tak jakby weszło się do normalnego kościoła tylko coś w nim brakowało.
Opuszczona cerkiew w Starych Oleszycach

Opuszczona cerkiew w Starych Oleszycach


Trzy dni spędzone intensywnie na Roztoczu Wschodnim I okolicach to jednak za mało, by zobaczyć wszystkie atrakcje, nie mówiąc już o niespiesznym wędrowaniu wśród nieskażonej przyrody. Na pewno tu jeszcze wrócimy.

7 komentarzy:

 1. Piękne tereny..jak to drzewka potrafią na jałowych murkach rosnąć!..niesamowity nastrój w Dachnowie..a ja wiem jak wyglądał jeden pokój w Nowym Siole :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakżesz miły memu sercu wpis, znam wszystkie miejscowości, bo dorastałam niedaleko; ponoć w stawach Rudy Różanieckiej mieszkał potwór, mama mówiła, że wczesnym ranem słychać było jego krzyk; tak pięknie opisałaś pomijany trochę ten kawałek Roztocza, Płaskowyżu Tarnogrodzkiego, a to kopalnia różnych ciekawostek, i przyrodniczych, geologicznych, historycznych, a i teren nie zmanierowany zbytnio komercyjną turystyką; dzięki i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mario milo slyszec te slowa od Ciebie. To ciekawe z tym potworem...az ciarki przechodza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Potwór co porywał piękne niewiasty w otchłań ;)..http://media.photobucket.com/user/henry-greywolf/media/Starocia/Nowe%20Siolo/img017Medium_zpsd18a019f.jpg.html?filters[term]=nowe%20siolo&filters[primary]=images&filters[secondary]=videos&sort=1&o=6
  7 fotek, w lewo przewijać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejny ciekawy wpis... i rew mnie zalewa gdy czytam, że udało się odbudować z wojennych zniszczeń dwór w Nowym Siole tylko po to by w czasie pokoju popadł w ruinę... ech, brak słów :/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...