tło

sobota, 11 lutego 2017

Wokół Przemyśla - Chotyniec, Stubno, Leszno, Medyka


Drogi i dróżki prowadzą nas do perełki dzisiejszego wyjazdu - cerkwi w Chotyńcu, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu z około 1615 roku

 
Cerkiew obecnie użytkowana jest przez grekokatolików i akurat, gdy przyjeżdżamy kończy się nabożeństwo. Dzięki temu mamy okazję wejść do środka, a naprawdę warto, bo znajdują się tu iście dantejskie sceny!


Diabeł zerkający spod oka, jakby tylko czekał, aż komuś powinie się noga i zgrzeszy trafiając do zastępów cierpiących w ogniu piekielnym jak w polichromi tuż obok na ścianie. 


Losy cerkwi to istna huśtawka, o czym dowiadujemy się od jednego z wiernych. Po wysiedleniach 1947 roku została zamknięta, a następnie przekazana kościołowi rzymskokatolickiemu. 
Ikonostas w chotynieckiej cerkwi
W latach 80. XX wieku zamknięto ją ponownie, ze względu na zły stan techniczny. W 1990 świątynia przejęta została przez pierwotnego właściciela – kościół greckokatolicki. Drewnianą dzwonnicę przeniesiono ze wsi Torki, bo oryginalna dzwonnica zniszczona została podczas I wojny światowej.
Cmentarz przy cerkwi w Chotyńcu


W niedzielne popołudnie mniejsze dróżki wydają się całkiem odludne, co ma ten plus, że możemy w każdej chwili się zatrzymać i spokojnie zrobić zdjęcia pierwszym oznakom jesieni.  Przecinamy autostradę A4, która też jest prawie pusta. 


Ogromne połacie pól kontrastują z ogródkami upstrzonymi pomarańczem dyni przy drewnianych domach.

Zastanawialiśmy się dlaczego cerkiewka w Nienowicach leży tak na uboczu. Okazało się, że dawna cerkiew została zniszczona podczas I wojny, więc zaadaptowano do nabożeństw przydrożną kapliczkę.W tej dawnej, trochę powiększonej kapliczce do dzisiaj gromadzą się prawosławni wierni.
Prawosławna cerkiew filialna Ofiarowania NMP w Nienowicach

Zaciekawił nas opuszczony PGR, wprawdzie żadna to atrakcja, ale pustostany mają w sobie specyficzny klimat, który przyciąga jakby na przekór. To też etap historii, która zapowiadała się obiecująco a skończyła się właśnie tak.


Nieopodal w polach wystaje daszek kapliczki. Próbujemy do niej dojść, ale nie prowadzi tam żadna droga, więc zostaje spacer na przełaj. 

 
W Stubienku dawna cerkiew jest malowniczo położona nad stawem w centrum wsi.

Dawna greckokatolicka cerkiew pw. Narodzenia Bogarodzicy w Stubienku
Od lat 70. XX wieku jest rzymskokatolickim kościołem filialnym, aż dziwne, że przetrwała tyle lat nieużytkowana.  
Stubienko
Ikonostas ze Stubienka znajduje się obecnie w nowej cerkwi greckokatolickiej w Mokrem.

Kapliczka MB Jazłowieckiej


Naszą uwagę przyciągnęła też niepozorna, ale urocza kapliczka z figurą Matki Bożej Jazłowieckiej. Jej właścicielka akurat wybierała sie do kościoła, wiec ją podwieźliśmy, a przy okazji wysłuchaliśmy niesamowitej historii doświadczania opatrzności bożej. 
Zespół dworski z końca XIX wieku w Stubnie
Obok Stubienka znajduje się Stubno. Znacznie bardziej znane ze stadnini koni, niegdyś funkcjonowała tu sławna obora zarodowa, a wzorowo urządzone stajnie zaopatrzone były w marmurowe żłoby. 

Gdzie się podział splendor tamtych lat? Na to pytanie chyba nie odpowie nam pijany pan na wpół leżący na stopniach opuszczonego dworu ...
Kapliczka po drodze
Kolejna piękna cerkiew w Lesznie, czyli dawnym Poździaczu nie dość, że jest w ciemnej tonacji to jeszcze pogoda zdecydowała się zrobić nam psikusa i naciągnęła ciężkie chmury.
Dawna cerkiew św. Bazylego Wielkiego 1737 r., a obecnie kościół pw.Niepokalanego Poczęcia NMP
Oryginalny ikonostas cerkwi w Lesznie został przeniesiony do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i do cerkwi w Grąziowej. 
 
Bezgłowy pomnik w Lesznie
Torki przed wojną zamieszkane były prawie w całości przez ludność ukraińską, po której została duża murowana cerkiew z 1926 roku.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Torkach

Torki
 
I tak oto dotarliśmy na granicę, czyli do Medyki, gdzie znajduje się przejście na Ukrainę. Medyka leży na szlaku architektury drewnianej dzięki zabytkowemu kościołowi. 
Kościół wzniesiony w latach 1607-1608 pw. św. Piotra i Pawła
Obok niego powstała nowa światynia z nowoczesnym ołtarzem.
Ołtarz w nowym kościele w Medyce


W centrum wsi stoi także synagoga, jednak jej stan i praktyczne żadne zabezpieczenie źle wróżą jej na przyszłość. 
Synagoga w Medyce

Podczas II wojny światowej synagoga została zdewastowana przez hitlerowców. Po zakończeniu wojny użytkowana jako magazyn, teraz stoi opuszczona.

Synagoga w Medyce powstała na początku XX wieku
 
W Medyce nie obejrzeliśmy zespołu dworskiego w skład którego wchodzi dom gościnny i duży park z reliktami z XIV i XVI wieku.  Twórca pierwszej szkoły ogrodniczej w Galicji- Gwalbert Pawlikowski, zapoczątkował na terenie parku kolekcję dendrologiczną, więc myślę, że muszę tam zajrzeć następnym razem.


Niebo robi nam spektakl, oświetlając Przemyśl. A my tymczasem kierujemy się dalej na południe wzdłuż granicy, o czym przeczytacie w kolejnym wpisie.

7 komentarzy:

 1. Oj tak, pustostany mają dziwną moc przyciągania ;) Szkoda niszczejącej synagogi :( No i te wszędobylskie kapliczki fantastycznie "zagubione" gdzieś pośród pól. Pozdrawiam... i czekam na więcej ;) ... A przede wszystkim czekam na wiosenkę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też czekam na wiosenkę, na świeżą zieleń, żonkile, cieplejsze słońce i wędrówki po górach :) Pozdrawiam

   Usuń
  2. Każdy chyba czeka niecierpliwie na wiosnę :)

   Usuń
 2. Piękne te cerkwie, sporo zmarnowanego dorobku, ale przecież niejedno zostało i trzeba o to dbać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś mało kto myślał o cerkwiach w kategoriach 'zabytek', naszczęście teraz docenia się wiele obiektów i bardziej dba, np. cerkwie w Nowym Bruśnie czy Kotowie praktycznie odbudowano od podstaw. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Dziękuję za kolejną wyprawę. Mam jedną, małą prośbę - jeśli wybierzesz się jeszcze do parku w Medyce, postaraj się napisać coś więcej o tamtejszym ogrodzie dendrologicznym, o którym wspominasz. Jestem bardzo ciekawa, co też za gatunki drzew udało się tam zdobyć do kolekcji ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...