tło

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

GdańskGdańsk ma wyjątkową historię i wyjątkowo piękną zabudowę. Jego atrakcyjne położenie nadmorskie sprawiło, że biło się o niego  kilka narodów. Zew wolności znad morza przyniósł mu krótki epizod zaszczytnego miana Wolnego Miasta. Tutaj zaczęła się druga wojna światowa, tutaj zakończył się komunizm. A przez wieki obserwuje tą szachownicę dziejów niewzruszony posąg Neptuna. O legendach i ciekawostach dotyczących pomnika można poczytać na blogu Ruszaj w drogę .
 

Krążymy chwilę bocznymi ulicami, spotykając to Halę Targową, to jakiś pomnik czy kościół, a że wszystkie drogi prowadzą do ulicy Długiej, to wkrótce tam docieramy.

Gwar, niemieckie rozmowy w powietrzu, uliczni grajkowie, a Neptun cierpliwie pozuje do zdjęć. Sarmata z dużym brzuchem i uśmiechem zaprasza do muzeum Uphagena, ale uwaga, jak się mu podpadnie to straszy szabelką! Jest też kultowy żuraw i statek piracki, jedyne co się zmieniło od kilkunastu lat, gdy tu pierwszy raz byłam to nowoczesne koło widokowe. 
Koło widokowe w Gdańsku

Nad Motławą
Podoba mi się klimat Gdańska, jest turystyczny, ale nie nachalny.   Bez wątpienia to jedno z piękniejszych polskich miast. Odwiedzenie Westerplatte, Twierdzy Wisłoujście i Wyspy Sobieszewskiej zostawiłam sobie na następny raz.


Gdy pierwsze emocje opadają, odzywa się głód, który przypomina nam, że przecież w Gdańsku jest ponoć wegetariańska knajpka. Zaczynamy szukać w nawigacji, gdy kilka kroków dalej napotykamy Vegebar. Duże, apetyczne porcje konsumujemy obserwując życie na ulicy Długiej. 

Ostatnim punktem w Gdańsku będzie dla nas Muzeum Bursztynu, które mieści się w Wieży Więziennej. Ze względu na tę lokalizację, jednym z działów muzeum jest Katownia ... Przechodząc przez wąskie, kręte korytarze między grubymi murami, dostaję gęsiej skórki, gdy dobiegają mnie krzyki cierpienia z głośników. Wystawa pokazuje codzienne życie więzionych tu ludzi, nawet z takimi szczegółami jak dieta w skład której wchodziło też mięso z psów. Znacznie przyjemniej ogląda się dział bursztynowy, z eksponatami zabytkowymi jak i współczesnymi. Nie wiedziałam, że z bursztynu można zrobić szafę, stolik, zegar, a nawet gitarę. Największy bursztyn w gdańskim muzeum waży ponad 8 kg, ale pochodzi z Kalifornii. Natomiast największy okaz znaleziony w Polsce, mieści się w muzeum w Berlinie ... Ciekawostką sa też owady zatopione w jantarze, a podobno jednym z najcenniejszych i unikatowych jest mała jaszczurka sprzed 40 mln lat.
Muzeum Bursztynu


Popołudnie spędzamy na plaży w Sopocie, mimo, że temperatura nie jest do opalania, ale dla mnie to i lepiej. Słuchamy szumu morza czytając książkę i oddając się całkowitemu odprężeniu.
Sopot

4 komentarze:

 1. Pamiętam jak pierwszy raz byłem w Gdańsku, zrobił na mnie wrażenie. Ulica Długa ma swój urok i na niej również, co rocznie odbywa się Jarmark Dominikański. Muzeum bursztynu, jak i Gdańsk polecam każdemu.
  Opis bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ulica Długa jest piękna po jarmarku i sezonie, kiedy to tłumy wracają do domu ;-) Bliziutko jest ul. Mariacka, która została uznana za najpiękniejszą ulicę Gdańska. Podpisuje się pod tym, jest może mniej komercyjna ale urok ma niesamowity, zwłaszcza kiedy są na niej muzycy

   Usuń
 2. jedno z moim ulubionych miast, piekne zdjecia :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedługo zaczynam urlop i Gdańsk to jedno z miast na trasie mojej wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...