tło

sobota, 13 lutego 2016

Podlesie - dawna kolonia niemiecka i cmentarz w Horyńcu Zdroju

Będąc w Baszni, skręcamy do Podlesia, gdzie znaki prowadzą nas do Centrum Kulturalno-Edukacyjnego. Znajduje się ono w dawnej pastorówce.
Podlesie
Podlesie było dawniej kolonią niemiecką, jedną z wielu założonych w ramach kolonizacji józefińskiej. Osadnicy byli wyznania ewangelickiego, więc mieli pastora, który mieszkał właśnie tutaj. 
Pastorówka w Podlesiu

Uwielbiam okiennice, a pod nimi w dodatku kwitną malwy jak za dawnych czasów w wiejskich ogródkach. W środku pastorówki jest podobno wystawa zdjęć, dokumentów i sprzętów dawnych mieszkanców, ale akurat nikogo nie było w środku.
Cmentarz ewangelicki w Podlesiu
Szukamy, więc cmentarza ewangelickiego. Robi wrażenie niemieckim ładem i porządkiem. Pobielone nagrobki, króciutko wstrzyżona trawa, nie do porównania z cmentarzem unickim, który dopiero co widzieliśmy w Baszni. 


Kamień na krzyże pochodził oczywiście z niedalekiego Brusna, choć różnią się kształtem. Na tablicy czytamy, że to potomkowie kolonistów sfinansowali renowację cmentarza. Chciałam znaleźć jakiś synonim do słowa cmentarz, żeby się tak nie powtarzać i pokazało mi - aleja sztywnych... To może jednak zostanę przy słowie cmentarz ...
Horyniec Zdrój

Wstąpiliśmy też na krótką wizytę do Horyńca Zdroju

Horyniec Zdrój
Nowe pomniki mieszają się ze starymi. A figury z kamiennym wyrazem twarzy obserwują zmiany dookoła.

Horyniec Zdrój


A na zakończenie notki kilka migawek Roztocza przygranicznego, skąpanego w przedburzowym słońcu. 


Samotne figury wśród pól ...Trzymajcie się cieplutko, do wiosny już niedaleko.

12 komentarzy:

 1. Gdy w ten paskudny pogodowa czas patrzę na takie przyjemne zdjęcia fantastycznych krajobrazów pełnych zieleni i innych barw życia to aż mnie trzepie. Cóż, ponoć wiosna coraz bliżej. Prześliczna ta pastorówka. Chcę coś takiego!!! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to nie jesteś sam, równiez aż mnie nosi na wspomnienie lata I myślę, że nie tylko nas. Pastorówka jak marzenie :)

   Usuń
 2. Aleja sztywnych? No nieźle. Nie wpadłabym na to. Malwy to prawdziwa polska wieś, kojarzą mi się z wakacjami u babci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malwy to dla mnie taki symbol wiejskości, w takim dobrym znaczeniu oczywiście. Lubię jak w skansenach przy tych starych chatkach też nieraz sadzą te kwiaty I od razu nadaje to bardziej autentyczny klimat. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Polecam skansen w Kolbuszowej :)

   Usuń
 3. O tak okiennice i malwy tu w Małopolsce jeszcze ich sporo zostało, aczkolwiek "nowoczesnemu buractwu" często kojarzą się z biedotą wiejską. Sam malwy mam i zawsze cieszą mnie kłębami pszczół w letnie dni.
  Cmentarz też robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JCoraz rzadziej widuję taki obrazek niestety, ale ja też posadzilam malwy na przekór tujom u sąsiadów ;)

   Usuń
 4. Zawstydzasz mnie, Doroto, co roku jesteśmy na grobach w Horyńcu, a do Podlesia nie trafiliśmy:-) pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałam, że Ciebie trudno będzie zaskoczyć czymś z tamtych terenów, a jednak sie udało :) Pozdrawiam

   Usuń
 5. Okiennice z malwami szczególnie mi się spodobały. Zapachniało latem, usłyszałam pszczoły i poczułam przyjemny dotyk promieni słońca. Romantyczna magia :) Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie byłem, ale się wybiorę. Mam stosunkowo niedaleko. Myślę że na wiosnę zrobimy wypad rodzinny w tamtym kierunku. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie byłem, ale się wybiorę. Mam stosunkowo niedaleko. Myślę że na wiosnę zrobimy wypad rodzinny w tamtym kierunku. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...