tło

niedziela, 27 marca 2016

Nabróż, Mircze, Kolonia Kryłów - wiejski obraz kresów

Dzień zaczął się bardzo obiecująco, już od spektakularnego wschodu słońca nad polami. Później też nas nie zawiódł. Czasem śmiejemy się sami z siebie, gdy wydaje się, że po kolejnym postoju na zdjęcia, myślimy, że tym razem ujedziemy znacznie dalej, ale okazuje się, że już za kilka minut znów nie możemy się oprzeć zrobieniu zdjęcia zachwycającej okolicy.


Kierujemy się bardziej intuicyjnie, niż według mapy na północny-wschód.



Boczne dróżki, często dziurawe, pozwalają spojrzeć na krajobraz z innej perspektywy, nie zasłoniętej domami.


Sielsko-wiejski obrazek już coraz rzadziej spotykany - krowy pasące się na bujnej łące, nad którą unoszą się poranne mgiełki.


W niewielkich wioskach stoją niewielkie kościoły. Każdemu należy się odrobina uwagi, w końcu to świadectwo wiary mieszkańców.
Nabróż

W Nabróżu kościół z 1684 roku skrywa we wnętrzu obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Od wielu lat obraz ten otaczany jest szczególnym kultem, o którym świadczą piesze pielgrzymki i liczne wota. Wśród nich znajduje się okolo 60 wot jeszcze z okresu wojen napoleońskich.

Mircze
We wsi Mircze kościół był zbudowany w 1814 roku jako cerkiew unicka, następnie zmieniona na prawosławną by obecnie służyć katolikom. Ksiądz akurat przygotowywał się do porannej mszy i serdecznie nas zaprosił do środka.
 
Mircze

Ciekawy budynek z drewna już mocno w ruinie, dziwne, że jeszcze się trzyma.

Poniższy kościół nie pamiętam, gdzie się znajdował, ale pierwsze skojarzenie Andrzeja, gdy go zobaczył, było z amerykańskimi stodołami - z drewna pomalowanego na ten kolor w otoczeniu pól.

Przy nietypowej kapliczce św. Mikołaja z wilkiem, czytamy na tablicy informacyjnej, że miejsce przy cudownym źródełku było największym ośrodkiem kultu sięgającym Łucka, Białej Podlaskiej, a nawet Kamieńca. O jego powstaniu krążą legendy i jak to z legendami bywa, nie wiadomo, która jest prawdziwa.  O jego ważności świadczy fakt, że katolicy stoczyli walkę z prawosławnymi o prawo do korzystania z uzdrawiającej wody. Wilk pełni tu istotną rolę - kobiety, które nie mogły zajść w ciążę siadały na nim, głaskały po brzuchu, szeptały na ucho życzenie, a następnie wskakiwały do źródła, aby ich prośba została spełniona. Wydaje się o wiele prostsze niż in-vitro...

Kapliczka położona jest w Koloni Kryłów przy drodze do Szychowic
Sama figura jest niezwykle oryginalna i jedyna tego rodzaju, przedstawia św. biskupa naturalnej wielkości, zaś obok na oddzielnych cokołach umieszczone są z jednej strony kamienny wilk o realistycznych oczach, z drugiej kosz z kilkoma bochenkami chleba lub jak niektórzy mówią - z główkami dzieci. Pięknie opisuje ten zakątek prof. Zin na stronie http://krylow.info/sanktuarium/opowiesc_prof_zina.html

Cudowne źródełko
Następny przystanek będzie już na samej granicy w wiosce o bogatej historii.


7 komentarzy:

 1. Wreszcie wiosenka zawitała (chyba) więc coraz bliżej do takich wspaniałych, pełnych zieleni, ciepła i innych kolorów wszelakich widoków...a póki co Twe zdjęcia rekompensują braki kolorów za oknem :) Pozdrawiam i "kcem" więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe sielskie krajobrazy! Wesołych Świąt, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej ujął mnie krzyż pośród lip. Tak dawniej osadzano małe pomniki wiary.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej ujął mnie krzyż pośród lip. Tak dawniej osadzano małe pomniki wiary.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam ten bezkres jaki płynie na pierwszym zdjęciu. Można się rozmarzyć. Przyjemne jest w Twoich podróżach, że i przyroda Ciebie zachwyca. Pozdrawiam ciepło! Asia

  OdpowiedzUsuń
 6. W ten świąteczny czas oglądanie takich spokojnych krajobrazów jest bardzo mi na rękę. Mam nadzieje latem spotkać tam podobne.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sielskie klimaty.
  Ten budynek to faktycznie coś a'la stodoła, to spichlerz.
  Takiego Mikołaja nie widziałem jeszcze, a mój syn to Mikołaj właśnie więc, jak mamy okazję gdzieś na jego kapliczkę czy kościół p[od wezwaniem trafić to staramy się tego miejsca nie ominąć.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...